System zapewniania jakości kształcenia na PRz w zakresie przetwarzania danych i informacji działa w oparciu o systemy IT, które umożliwiają kompleksowe analizy oraz masowe przetwarzanie informacji z każdym interesariuszem związanym z jakością kształcenia, w tym: ewaluacją efektów kształcenia, parametrami liczbowymi i zgodnością dokonywanych wpisów i zmian z wymaganiami prawnymi; wpisy widoczne są z określonymi znacznikami czas. dla cykli kształcenia. System IT jest dostępny pod adresem krk.prz.edu.pl i umożliwia współpracę koordynatorów przedmiotów, administratorów wydziałowych oraz pełnomocnika rektora ds. zapewniania jakości kształcenia i koordynatorów wydziałowych. Łącznie tworzy bazę danych i informacji o realizowanych kierunkach – od danych silnie agregowanych (analizy współczynników, plany studiów, relacje efektów) po dane szczegółowe związane z każdym modułem kształcenia; zawiera niezbędne materiały dydaktyczne, odniesienia do dorobku naukowego pracowników i umożliwia bieżącą aktywność dydaktyczną związaną m.in. ze zdalną weryfikacją efektów kształcenia w czasie obron prac dyplomowych.
W ramach projektu Doskonałość dydaktyczna uczelni system krk.prz.edu.pl będzie rozwijany o funkcjonalności:
- wdrożenie nowych metod publikacji treści kształcenia,
- rozbudowę i unowocześnieniem systemu ról,
- rozbudowę systemu edycji i udostępniania PRK dla oferowanych kierunków studiów,
- archiwizację i udostępnianie archiwów w systemie edycji ef. kształcenia,
- testowanie wdrożeń w systemie edycji nowych efektów kształcenia,
- rozbudowę podsystemu obron i zebrań zdalnych,
- integrację systemu edycji efektów kształcenia z systemem ZRK,
- integrację systemu edycji efektów kształcenia z danymi bibliotecznymi dla wytycznych w ewaluacji dyscyplin,
- nowy front-end z pełną możliwością publikowania treści na stronach wydziałów,
- poszerzenie API systemu o dostęp do danych bibliotecznych,
- edycję protokołów oceny z hospitacji,
- ewaluację pracowników,
- elektroniczny system obsługi praktyk.
W ramach projektu przygotowane będzie rozwiązanie kompleksowego monitoringu działań związanych z rozwojem wewnętrznego systemu zapewnienia jakości kształcenia i procesem podnoszenia kompetencji kadry dydaktycznej oraz pracowników administracyjnych. Ze względu na ograniczony dostęp do informacji na temat mobilności studentów, nauczycieli i kadry wspomagającej kształcenie, niewystarczająco są prezentowane osiągnięcia obecnie działających kół naukowych i sukcesy związane z procesem dydaktycznym. Dlatego powstanie Centrum Doskonałości Dydaktycznej (CDD), które rozwiąże te problemy poprzez stworzenie bazy opisującej: warunki wymiany krajowej i międzynarodowej oraz stopnia korzystania z niej przez studentów i pracowników PRz; sukcesy studentów i nauczycieli; publikacje powstałe z udziałem studentów. Będzie przebudowana strona www (www.jk.prz.edu.pl) prezentująca zagadnienia związane z jakością kształcenia (procedury, formularze, akty prawne, księgi jakości) tak, aby było to centralne repozytorium CDD danych, dobrych praktyk oraz wytycznych w zakresie wpierania procesu poprawy jakości kształcenia. Nastąpi aktualizacja i ujednolicenie wydziałowych ksiąg jakości kształcenia zgodnie z księgą uczelnianą.
Aby lepiej prezentować są wyniki badań studentów uzyskanych podczas realizacji prac magisterskich zostanie przygotowana Dyplomowa Sesja Plakatowa POSTER MASTER.
Szacuje się, że w projekcie, poprzez szkolenia i realizację prac, weźmie udział łącznie 70 osób w tym 55K i 15M.
Przygotowane będą dwa pakiety szkoleń dla 52K i 13M:
- pracownicy dziekanatów i administracji 25 os. (22K, 3M),
- nauczyciele - szkolenia dotyczące nowoczesnych metod dydaktyki 40 os. (30K i 10M).
Zakres szkoleń obejmie:
- Techniki radzenia sobie z agresją studenta oraz z własnymi emocjami w trudnych sytuacjach.
- Trening antystresowy i profilaktyka wypalenia zawodowego – szkolenie dla Liderów zespołów.
- Redagowanie aktów administracyjnych i korespondencji urzędowej w postępowaniu administracyjnym. Poprawny i przejrzysty język urzędowy.
- Asertywność i komunikacja interpersonalna w praktyce. 3-dniowe warsztaty budowania relacji zawodowych i efektywnego rozwiązywania konfliktów.
- Innowacyjne metody nauczania w pracy wykładowcy akademickiego podwyższające jakość dydaktyki.
- Design Thinking – innowacyjne myślenie projektowe w pracy ze studentami.
- Grywalizacja i narzędzia IT.
- Metody aktywne w pracy wykładowcy akademickiego. Podnoszenie umiejętności dydaktycznych pracowników szkół.
- Warsztat z emisji i higieny głosu.
Doskonałość dydaktyczna uczelni jest realizowana w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (numer wniosku o dofinansowanie POWR.03.04.00-00-P023/21), oferta W1.